Specification
| Model Number | AG-CS3800 |
| Displacement | 37.2cc |
| Output Power | 1.5kw |
| Egine Type | 2-stroke,Single cylinder |
| Cylinder bore | 39MM |
| Cooling system | Air Cooling |
| Starter Way | Easy Start |
| Idle Speed | 3000±300rpm |
|
Max Speed (Without loading) |
12500±300rpm |
| FUEL TANK CAPACITY | 310ML |
| OIL TANK CAPACITY | 210ML |
| Bar Pitch | 3/8LP" |
| Chain Gauge | 0.050" |
| Suggest bar size | 14" ,16" |
| Bare Enginer weight | 4.4kgs |
Previous:
AG-CS3800 Gasoline Chainsaw
Model Number: AG-CS468
Displacement: 44.3cc
Output Power: 2.1kw
Category: